a jak vlastně funguje
Pohybové čidlo funguje na principu detekce pohybu za všech světelných podmínek. Je to elektromagnetické čidlo, které měří infračervené záření (IR). IR záření není pro lidské oko viditelné. Toto záření vyzařují veškeré objekty, které mají vyšší teplotu, než je teplota absolutní nuly (-273,15 °C). Tato velmi nízká teplota zastavuje veškerý pohyb částic a jelikož nevytváří žádné tření, nevytváří ani žádné teplo. Dejme tomu, že v místnosti, která má pokojovou teplotu projde člověk s tělesnou teplotou. Jednotlivé senzory pohybového čidla detekují změny v množství infračerveného záření, které na něj dopadá, což se liší v závislosti na teplotě a povrchových charakteristik objektů před snímačem a následně vyhodnotí tuto změnu na základě vašeho nastavení citlivosti zařízení. Pohybové čidla se vyrábí s různými zornými úhly, vetšinou od 180 do 360°.
Pohybové čidlo jako ovládání svítidel
Využití pohybového čidla s ochranou krytí IP20, jako bezdotykové ovládání svítidel. Nastavitelná doba sepnutí se pohybuje v rozmezí od 10 vteřin do 7 minut. Nejběžnějším využitím je nahrazením klasického vypínače právě tímto čidlem. Hodí se do chodeb nebo prostorů okolí domu. Správným nastavením zařízení můžete snížit spotřebu energie. Světelná citlivost čidla je od 10 do 2000 Luxů. Stropní pohybové čidlo disponuje úhlem detekce 360°, s detekční vzdáleností do 6 metrů. Vhodná instalační výška je mezi 2,2 až 4 metry. Čidlo je schopné fungovat se zatížením 120W u klasické žárovky nebo 300W u LED žárovky.
Pohybové čidlo jako bezpečnostní zařízení
Další využití pohybového čidla může být i jednoduché bezpečnostní zařízení, například v garážích nebo sklepech v kombinací se sirénou a GSM bránou, kterou můžete ovládat pomocí sms příkazů.
Pohybové čidlo jako chytré osvětlování hal
Zajímavým využitím čidla je osvětlení skladových hal pouze v místech, kde se pohybují zaměstnanci, v takovým případě může jít o značnou úsporu nákladů.